MaiLugemismaraton

24. mail toimus meie gümnaasiumis väga huvitav üritus, mis oli pühendatud slaavi kirjakeele ja kultuuri päevale, - lugemismaraton.
Meie kooli õpilased tähistasid apostlisarnaste vendade Kirilli ja Methodiuse mälestuspäeva, lugedes katkendeid L.Tolstoi, V. Nabokovi, N. Gogoli proosast, M.Lermontovi, K. Balmonti, B. Pasternaki, V. Võssotski, D. Kharmsi luuletusi ja ka katkendeid vaimuliku kirjanduse tekstidest.
Mis on meie lugemismaraton?
Lugemisoskuses kogunesid võistlema 7.-9. ja 10.-11.klassi poisid ja tüdrukud! Loe õigesti, ilmekalt, näitlejalikult! Ja nad esinesid suurepäraselt!
Minuti jooksul oli lubatud tekstiga tutvuda, seejärel ühe minuti jooksul tuli lugeda proosat, luuletust ja katkendit vaimulikust kirjandusest kuulajate ja sõltumatu žürii ees, kuhu kuulus Narva Keskraamatukogu esindaja A. Kuuli, kultuurimaja Rugodiv esindaja N. Pomazan ja 12. klassi õpilane F. Gavrilov.
Ülesanne polnud kerge, seega oli osalejate elevus tunda. Selles ongi lugemise ilu: emotsioonid, mida iga lugeja kogeb, aitavad tal saada Inimeseks.
Žürii valis võitjad välja suure vaevaga, sest kõik lugejad esinesid väga väärikalt. Lugemismaratoni võitsid Jelizaveta Gavrilova (9.klassi õpilane) ja Aleksei Khokhlov (10. klassi õpilane). Õpilased suutsid näidata ja tõestada, et lugemine on suurepärane!
Kingitusteta ei jäänud sel päeval keegi: kõiki osalejaid autasustati tänukirjade, kaunilt illustreeritud raamatutega (kingituste eest hoolitses Narva Jumalaema Ikooni kiriku raamatukogu).
Võitjad said ka kinkekaardid.
Kõigile jäi üritusest kõige meeldivam mulje, mida jagasid žüriiliikmed, kuulajad ja loomulikult osalejad ise.
Keegi ei kahtle, et Lugemismaratonist saab Narva Õigeusu Gümnaasiumis suurepärane traditsioon.Slaavi kirjavara loojate Kirilli ja Methodiuse mälestuspäev

24. mail, apostlisarnaste pühakute ja slavi keele õpetajate Kirilli ja Methodiuse auks toimus kooli kodakirikus pidulik liturgia. Jumalateenistust pidas Narva ja Peipsiveere piiskop Lazar. Koos vaimulikuga pidasid jumalateenistust Narva piiskopkonna praost ülempreester Vitali Gavrilov, Narva Jumalaema Ikooni kiriku vaimulik Sergi Kosenko ja Narva Ülestõusmise katedraali diakon Aleksi Smirnov. Jumalateenistuse ajal laulis väga siiralt ja palvemeelselt Pühtitsa kloostriõdede koor.
Liturgiast võtsid osa meie gümnaasiumi õpetajad ja õpilased, nende vanemad ning gümnaasiumi sõbrad. Liturgia lõpus kinkis Tema Armu Valitseja koolile eestikeelse Piibli ja Pühtitsa kloostriülem Filareta (Kalacheva) kinkis meie kooli kiriku altarile Jumalapoja ikooni.Gümnasistid raadio-stuudios

Vene keele tundide raames tutvuvad gümnasistid teema “Piblitsistlik stiil” käsitlemisel mitte ainult teooria ja erinevate stiilide tunnustega, loovad oma ajakirjandustekste, vaid suhtlevad ka selle ala professionaalidega.
Gümnasistide sõnul said nad huvitava kogemuse, kui külastasid Narva Raadio-4 stuudiot, vesteldes raadio- ja teleajakirjaniku Mihhail Komaškoga.
Ajakirjanike töö vastu tekitas siirast huvi ekskursioon stuudios, mis kasvas sisukaks vestluseks sel alal töötamise keerukusest.
Lühike "pilk seestpoolt" kummutas müüdid "ajakirjandusleiva" lihtsusest ja aitas õpilastel leida uued ideed oma loovtöödele.


Kool on nagu aed!

Meie 2.klassi õpilased koos vanemate ja klassijuhatajaga (Inna Mištšenko) on võtnud enda peale ülesande muuta kooli ümbrust veelgi kaunimaks

17.mail istutasid 2.klassi õpilased lillepottidesse lilli. Tänu Kirilli ema, Julia Kostareva algatusele said lapsed praktilised oskused lillede istutamisel, kinnistades sellega teadmisi ühe- ja mitmeaastaste taimede kohta ning loomulikult said ka õuetöödest energiat. Selleks et taastada kulutatud energiat said lapsed tervislikud maiustused. Suur tänu Julia Kostarevale nii toreda ürituse läbiviimise eest, Nikita emale Inga Kivimäele abi eest istutustöödel ja aktiivse osalemise eest klassi elus ning klassijuhataja Inna Mištšenkole nii huvitava loodusõpetuse tunni eest!


Narva jõe ökoloogiast

18. mail käisid 6.-8.klassi õpilased KIK programmi raames ekskursioonil "Narva jõe ökoloogia". Kasemattide külastamine, jõest ja selle elanikest videote vaatamine, viktoriin, nahkhiirekujulise võtmehoidja valmistamise meistriklass, jalutuskäik promenaadil - see on suhteliselt lühikese aja jooksul kuuldud, nähtud ja kogetud. Õpilased said palju muljeid! Sõna "бифуркация " oli nii raske hääldada! Tõenäoliselt oli õppekäigu kõige huvitavam ja müstilisem osa kohtumine nahkhiirtega. Esmapilgul oma „pea all“ asendis näisid nad väga väikesed, kohevad ja kaitsetud, kuid see pole nii: nende eest hoolitsetakse, nendele ehitatakse Pimeaeda majakesi, talvel pakutakse talveuneks peavarju. kasemattides. Lastel õnnestus näha ka meie kodupaiga jaoks huvitavat nähtust - need on stalaktiidid ja stalagmiidid maa-aluste ruumide laes ja põrandal.

Õppekäik jätkus promenaadil, kus giid rääkis huvitavat lugu selle iseärasuste kohta.
Aitäh programmi korraldajatele huvitava ja kasuliku ürituse eest!

Tenerife – ookean muljeid ookeani ääres!

Narva Õigeusu Gümnaasiumi õpetajad tegid õppereisi Fr. Tenerifele (Hispaania) Erasmus + programmi Euroopa fondidest rahastatava projekti „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ raames.
Programm oli väga sisukas: aktiivõppemeetodeid kasutavad õppetunnid, praktilised tegevused õues ja meister-klassid, õppeekskursioonid saare vaatamisväärsuste juurde.
Keskkonnahariduse parimate praktikate jagamine ja mõtisklemine teemal “Kuidas saan oma töös võtmeteadmisi rakendada?” - said koolituse käigus peamiseks sihiks. Millised on keskkonnasäästliku arengu lähenemised ja millised muutused tarbimises on kliimaga seoses kõige tõhusamad, kuidas saaksime kujundada säästvaid harjumusi - neile ja teistele küsimustele oleme koolituse käigus vastuseid otsinud .
El Mato permakultuuri farmi külastus ja aianduse töötoas osalemine näitasid Tenerife ökoloogilist ja taastavat lähenemist toiduainete tootmisele. El Tablero ökotalu külastus veenis meid selles taaskord. Tenerifel on ökopõllumajandus sotsiaal- ja keskkonnahariduse vahendina aktuaalne. Töötuba looduslike materjalidega köitis meid kõiki, praktikas sai selgeks, et biokonstruktsioonist saab nii sotsiaalne kui ka õppevahend.
Teide rahvuspark on ere praktiline näide sellest, kuidas korraldada jätkusuutlikke ekskursioone. Legendide ja draama kasutamine loodus- ja kultuuripärandi õpetamisel. Eetika looduses. Mis on ökoturism? Matk 2000 meetri  kõrgusele vulkaani jalamile oli väga muljetavaldav. Sina seisad maa peal ja sinu jalgade all hõljuvad pilved, justkui vaataksid lennuki illuminaatorist välja. Ja muidugi võrreldamatu päikeseloojangu vaatemäng, mil päike ei kao silmapiiri taha, vaid vajub tasakesi pilvevaipa! Pärast päikeseloojangut muutub tähevaatlus Starlight Monitoriga veelgi lõbusamaks.
Külastasime imelist, riigi kaitse all olevat ebatavaliste puudega Anaga metsa. Nende vanust ei määra mitte rõngaste arv tüve lõikel, vaid juureokste arv, mis annavad uuele puule elu. Mida vanem on puu, seda rohkem on neid; mõned puud on üle 300 aasta vanad. Imepärane põline mets, mis on kasvanud nii mäeahelikul kui ka tasandikul. Aarde otsimine õnnestus, metsast õnnestus leida kõik 7 õnnekirstu ja need aitasid meil mõista selle piirkonna kliimatingimuste eripära. Oleme korduvalt käinud Atlandi ookeani ääres ja saanud tunda kogu selle väge ja jõudu, ilu ja rikkust.
Meil õnnestus osaleda kord aastas toimuval traditsioonilisel kultuuripeol Romeria de Tegeste. Rahvariietes kohalikud elanikud demonstreerisid oma linna eripära looduslikest materjalidest mosaiikidega kaunistatud vankritel, moodustades karavani. Pullid rakendatakse vankritesse. Tõsi, tänavu, Covidi järgsel ajal, näidati pulle vaid avalikkusele ega teinud nad oma tavapärast tööd. Aga lärmakas, muusikaline, laule ja tantse täis pidu haaras meid täielikult!
Muljetavaldav reis Tenerifele oli paljudele meist elu parim koolivaheaeg ja tõi lisaks heale tujule ka oskuse ja soovi muuta suhtumist meid ümbritsevasse looduskeskkonda.

KOOLITUSTUNNID

PRAKTILINE TEGEVUS JA MEISTER-KLASSID

ÕPPEEKSKURSIOONIDUurimistööde kaitsmine on esimene samm edukaks gümnaasiumi lõpetamiseks!

picture1_var.png11. klassi õpilaste jaoks on mai esimene nädal kujunenud üsna pingeliseks ja emotsionaalselt rikkaks. Nad valmistusid oma uurimistöö kaitsmiseks ja tulid sellega heal tasemel toime. Uurimistööde teemad olid aktuaalsed ning äratasid huvi ja küsimusi nii komisjoni liikmetes kui ka kuulajates.
Käsitleti taimetoitluse teemasid, räägiti tänapäeva koolinoorte lugemiseelistustest, hinnati pandeemia mõju õppeprotsessile, arutleti karjäärivõimaluste üle kaasaegsete tehnoloogiate vallas ning loomulikult arutati teemat, mis puudutab meie gümnaasiumi eripära – õigeusku.
Kahtlemata tuleb meie üliõpilastele kõrgkoolides õppides kasuks uurimistöö kirjutamise oskus ja avalikksue ees esinemise kogemus.
Täname juhendajad õpilaste ettevalmistuse ja toetamise eest.

Linnakonkursi tulemused

picture1_var.pngNarva Linnaraamatukogu on kokku võtnud Eno Raua teose "Sipsik" ainetel toimunud fanfikute konkursi tulemused. Konkursil osalejad koostasid oma lood teose kangelastega. Tulemuseks oli ilus väljaanne osalejate parimate fanfikutega. Kogumikusse oli valitud meie gümnaasiumi 5. klassi õpilase Karolina Šamarina lugu. Carolina mõtles välja huvitava loo "Sipsik arvutimängus". Palju õnne! Soovime sulle loomingulist edu!